C# Radyo Programı Nasıl Yapılır?

Merhabalar c# radyo programı nasıl yapılır? Onu anlatacağım. Basit bir şekilde herkesin yapabileceği radyo programını sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım. Şimdi c# radyo programı nasıl yapılır? Konumuza geçmeden önce visual studio programınız kurulu değilse Visual Studio Programı Nasıl Kurulur adlı makalemizi inceleyip kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer visual studio programını kurduysanız veya kuruluysa c# radyo programı nasıl yapılır? Anlatıma geçebilirim.

C# Radyo Programı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler;

  • 1 adet windows media player
  • Oluşturacağınız radyo kanal sayısı kadar button ben 14 adet radyo kanalı ekleyeceğim için 14  adet button ekleyeceğim.

C# Radyo Programı Nasıl Yapılır?(Detaylı Anlatım)

1.Öncelikle proje oluştur diyoruz. Ve projemize isim veriyoruz. Ben kaptan cango radyo programı diye isimlendirdim.

2. Projemizi oluşturduktan sonra sol taraftan toolbox açıyoruz. All windows form’a gelip sağ tıklıyoruz. Chose Items’a tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencerede com components’e tıklıyoruz. En aşağıya doğru iniyoruz. Windows media player yazısını tikliyoruz. Ok diyip toolbox’a eklemiş oluyoruz. Eklemiş olduğumuz windows media playerımızı formumuza 1 adet yerleştiriyoruz.

3. Formumuza kaç adet radyo kanalı ekliyorsak o kadar button eklemesi yapıyoruz. Ben 14 radyo kanalı ekleyeceğim için 14 button eklemsi yaptım.

4. Formumuzun buttonlarımızın isimlendirilmesini ve tasarımını kendimizce yapıyoruz. Ben aşağıdaki gibi bir tasarım yaptım ek olarak 1 button daha ekledim çıkış button isminde bu buttonu ekleyip eklememek size kalmış.

5. Şimdi 1. buttonumuza çift tıklıyoruz. Kodlama kısmımıza geliyoruz kodlama kısmımızda yazmamız gereken ufak bir kod var.

Aşağıda yazmış olduğum kod windows media playerimizda hangi yayını oynatacağımızı yazıyor. Bunu hangi button’a girip kodlama yaptıysak o buttona bastığımızda windows media playerimizda oynatacağı anlamına geliyor.

axWindowsMediaPlayer1.URL = “http://radyo.yayin.com.tr:6042/”; (Tırnak içine internetten bulduğunuz herhangi bir yayının urlsini ekleyebilirsiniz.

6.Buttonumuza girip kodumuzu yazdıktan sonra programımızı çalıştırıyoruz. Kodu girmiş olduğumuz buttonumuza tıklıyoruz. Ve radyomuz çalışıyor. Hepsini bu şekilde kodlayıp hazır hale getiriyoruz.

 

7. Bütün radyolarımızı ekleyip kaydettikten sonra programımız hazır demektir. Setup işlemleri için yeni proje oluştur diyoruz setup projecti seçip isim veriyoruz. Tamam diyoruz ve projemiz açılmış oluyor. Application data tıklıyoruz. sağ boş yere sağ tıklayıp add > file diyoruz projemizin yolunu bulup bin > debug içerisindeki bütün klasörleri seçiyoruz. Ve Desktop’a gelip sağ shortcut create diyoruz app daki exe dosyamızı seçiyoruz. Programımızın setup kısmıda tamam olduğuna göre masaüstünüzde çalıştırabilirsiniz.

 

8. Kaptan cango radyo programımızı indirmek istiyorsanız eğer aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Virüs Total

Kaptan Cango Radyo Programı İndir

Share this Post!

About the Author : admin

0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: