UserBenchmark.com sitesi yardımıyla bilgisayarlarımızın performansını kolayca test edip bu neticeleri da dünyayla karşılaştırabiliyoruz. Daha çoğu mahareti tespit edilen sitenin detaylarına yakından baktığımız rehberimizle sizlerle birlikteyiz.

UserBenchmark.com bilgisayarınızın performansını test etmek amacıyla kullanabileceğiniz kullanımı kolay bir internet sitesi. Hatta bu hususta dünyada en çok tercih edilen sitelerin başında gelmekte. Site doğrulusunda oluşturulan bu testler şahsi bilgisayarınızın CPU (İşlemci), GPU (Grafik İşlemci), SSD, HDD, RAM ve USB aygıtları gibi sahip bulunduğu donanım özelliklerini meydana koyuyor. Bu siteyi en iyi benchmark sitelerinden biri yapan yönlerinden birisi de gerçekleştireceğiniz testleri sizin gibi şahsi bilgisayarını test etmiş olan başka kullanıcılar ile karşılaştırabiliyor olmanız.

Bilgisayarınızın hangi parçalarının zayıf ya da hangi parçalarının iyi halde bulunduğunu bilmeniz, bilgisayarınızın kullanım ömrü ve sağlığı amacıyla gerektiğince önemli. Userbenchmark.com’un nasıl bir kullanıcı tecrübesi sunduğunu siz kıymetli okuyucularımıza aktardığımız rehberimizle sizlerle birlikteyiz. İsterseniz lafı daha çok uzatmadan sizi rehberimizle baş başa bırakalım.

Teste başlamak amacıyla ilk olarak yapmanız gereken birkaç aşamalar bulunuyor. Bu kolay aşamaları yapıldıktan sonra şahsi bilgisayarınızın dünya çapındaki başka bilgisayarlarla olan performans kıyaslamasını kolayca yapabilecek ve bilgisayar bileşenleriyle alakalı çok daha ayrıntılı verilere sahip olacaksınız.

İşlemleri tamamladıktan sonra uygulama test neticelerini görmeniz amacıyla sizi otomatik olarak kendi internet sitesindeki sayfaya yönlendirecek. Bu sayfadan şahsi bilgisayarınızın benchmark neticelerini başka kullanıcılarla da kıyaslayabilirsiniz. Hem de bilgisayarınızın sahip bulunduğu donanımları bütün detaylarıyla öğrenebilir ve bilgisayarınızla alakalı daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yapılan testler Gaming, Desktop ve Workstation olmak üzere 3 değişik kategoride neticelandırılarak kullananlara sunulmaktadır. Burada bilgisayarınızın hangi bölgede daha iyi yada kötü bulunduğunu görmek mümkün. Hem de bu test neticeleri yardımıyla bilgisayarınızın sahip bulunduğu teste sokulan bütün donanımlar ile alakalı da gerektiğince ayrıntılı bilgiye sahip olacaksınız.

Adım 1: userbenchmark.com sitesine gidin

UserBenchmark’ın bedava performans test uygulamasını indirip bilgisayarınızı ayrıntılı bir benchmark testine sokmak amacıyla ilk olarak burada tespit edilen linke tıklayarak UserBenchmark’ın internet sayfasına gidin. Testi yapmak amacıyla uygulamaya site üzerinden kolayca ulaşabileceksiniz.

Adım 2: UserBenchmark uygulamasını indirin

UserBenchmark’ın internet sayfasında tespit edilen düğmeye tıklayarak test uygulamanını bilgisayarınıza indirin ve uygulaması çalıştırın. Sonrasında teste başlamak için tek bir adım kalıyor.

Adım 3: “Run” butonuna tıklayın

Programı çalıştırdıktan sonra evet diyerek geçin ve açılan pencerede “Run” butonuna tıklayarak bilgisayarınızın UserBenchmark testini bitirmesini bekleyin. Zaten şahsi bilgisayarınız testi tamamladıktan sonra otomatik olarak sizi bilgisayarınızla alakalı benchmark test neticelerinin yer aldığı internet sayfasına yönlendirecek.

UserBenchmark Benchmark Testi Sonuçlarına bakacak olursak uygulamanın bizleri yönlendirdiği netice sayfası bize şahsi bilgisayarımız ile alakalı gerektiğince ayrıntılı verilere erişme olanağı sunuyor. Site bilgisayarınızın genel durumundan bilgisayarın sahip bulunduğu prosedür, grafik prosedürcüsü gücünden bilgisayarın hafıza kapasitelerine kadar gerektiğince ayrıntılı bir bilgi veriyor. Site yardımıyla aynı vakitte bu verileri başka kullanıcıların neticeleriyle da karşılaştırabiliyor ve bilgisayarınızı bir sıralamaya dahil edebiliyorsunuz.

UserBenchmark sitesi prosedürcü, RAM, hafıza ve grafik prosedürcü gibi bilgisayar donanımlarının genel performanslarının yanısıra bu donanımlarla alakalı gerektiğince ayrıntılı verileri de kullanıcılarına sunuyor. Site bu kadar ayrıntılı verileri kullanımı kolay bir arayüzle kullanıcılarıyla buluşturduğu amacıyla de en çok tercih edilen benchmark sitelerinden biri konumunda.

Sonuç sayfasında ilaveten bilgisayarınızın sahip bulunduğu ekran kartının hangi oyunlarda ne kadar FPS vereceğini de ortalama olarak verebilen bir seksiyon de mevcut. Bu seksiyonü kullanarak sitenin sizden istediği verileri girerek bilgisayarınızdan alabileceğiniz FPS değerlerine de kolayçe ulaşabilirsiniz.

Kişisel bilgisayarınıza gerçekleştireceğiniz donanım yükseltmesinin neticelerini eskiden görmek ve rastgele bir sürprizle karşılaşmamak dilediğinizde de UserBenchmark imdada yetişiyor. Sitede tespit edilen “Custom PC Builder” ile bilgisayarınıza dilediğiniz donanım yükseltmesini sanal olarak yapılabilir ve neticelerini kolayçe görüntüleyebilirsiniz.

İsterseniz de baştan bütün bileşenleriyle bir bilgisayar tasarlayabilir ve bu bilgisayarı da performans testine sokabilirsiniz. Oyuncuların ve kendi bilgisayarlarını toplayanların gerektiğince işine yarayacak olan bu özellik sizi bilgisayarı topladıktan sonra mümkün kötü sürprizlerden kurtarmış olacak. UserBenchmark prosedürcü ile ekran kartı arasında darboğaz, fps sorunu gibi problemlerin çözümünde de gerektiğince yarar sağlayacak bir site.